
Mobile Charger By Advanced Power Systems
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Input Voltage | 120V AC |
| Output Voltage | 12V DC |
| Output Current | 500mA |
| Dimensions | 60x40x30 mm |
| Material | Plastic |
| Weight | 100g |
| Usage | Mobile device charging |
| Safety Standards | UL Listed |
| Warranty | 1 year |
| Features | Compact design, Quick charging, Low energy, Overload protection, Multiple pins |
Product Overview
Key Features
Product Details:
Consumes less energy
Quick charging
Compact design
Over load protection
Multiple pins available
Affordable
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ADVANCED POWER SYSTEMS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Mobile Phones, Accessories & Parts in bulk from ADVANCED POWER SYSTEMS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07ALGPK8673A1Z3
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07ALGPK8673A1Z3
New Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Sushil Kumar Rai
Address
Office No. G-9/65, Sangam Vihar, Near Shooting Range Road, New Delhi, Delhi, 110062, India
Report incorrect details







































