
Milky Cube Kesar Container
Price: 175 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
20 Piece
In Stock
Product Specifications
| Fiber | 0g |
| Texture | Smooth, Soft, Slightly Grainy |
| Storage Instructions | Store in a cool, dry place. Refrigerate after opening. |
| Application | Ready-to-eat Dessert, Festive Sweets, Gifting |
| Moisture (%) | 16% |
| Sugar Content | 24% |
| Preserving Compound | Food Grade Preservatives (E211) |
| Ph Level | 6.2 - 6.5 |
| Appearance | Yellowish, Uniform Cubes |
| Protein (%) | 7% |
| Product Type | Other, Sweetened Dairy Dessert |
| Additional Ingredient | Saffron (Kesar), Milk Solids, Sugar |
| Form | Other, Solid |
| Shape | Cube |
| Fat Contains (%) | 10% |
| Weight | 250g (approx.) |
| Flavor | Kesar (Saffron) |
| Shelf Life | 6 Months |
| Pack Size | Box/Container (250g, 500g, 1kg) |
| Eggless | Yes |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
Company Details
My Dream Foods Private Limited is a trusted manufacturer and supplier of high-quality confectionery products that delight taste buds across all age groups. With a passion for flavor and a commitment to quality, we specialize in a variety of treats including Eddy Teddy Jelly Candy, Miss Jelly Mango Flavour Candy, Dark Choco Wafers, Crispy Strawberry Wafers, Strawberry Big Delicious Creamy Wafers, and more.Our products are crafted using premium ingredients and advanced manufacturing techniques to ensure great taste, hygiene, and freshness in every bite. We focus on delivering products that not only taste delicious but also meet safety and quality standards.Driven by innovation and customer satisfaction, we continually develop new flavors and formats to meet changing consum
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
160
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
23AAOCM3264B1ZQ
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 23AAOCM3264B1ZQ
Indore, Madhya Pradesh
Director
Mr. Yash Gulwani
Members since
2 Years
Address
B No. 358/2,358/3, Udyog Nagar, Musakhedi, Indore, Madhya Pradesh, 452001, India
confectionery products in Indore
Report incorrect details




















