




Lenze Emb9352-e Brake Module
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100 Piece
Brand Name :
Lenze
In Stock
Product Specifications
| Output Current | Max. 60 A |
| Connector Type | Terminal block connectors |
| Power Supply | DC powered from main drive system |
| Working Temperature | +0AdegC to +45AdegC |
| Power Factor | N/A (Passive braking module) |
| Operating Temperature | 0AdegC to 45AdegC |
| Features | Overload detection, thermal protection, LED status indication |
| Noise Level | Low noise operation |
| Output Type | Other, DC braking output |
| Application | Braking of electric motors, energy dissipation in frequency inverter systems |
| Current Range | Up to 60 A |
| Rated Current | Up to 60 A |
| Cooling Method | Forced air cooling (integrated fan) |
| Rated Power | 45 kW nominal |
| Phase | Other, Three-phase compatible |
| Product Type | EMB9352-E Brake Module |
| Output Power | 45 kW |
| Output Frequency | N/A (Brake Modules do not output frequency) |
| Input Voltage | DC 24 V |
| Voltage Protection | Overvoltage and undervoltage protection integrated |
| Efficiency | High efficiency for industrial automation applications |
| Material | Robust industrial-grade enclosure |
| Line Regulation | Excellent line regulation |
| Storage Temperature | -25AdegC to +70AdegC |
| Weight | Approx. 6.5 kg |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
ac brake in Bhavnagar
Report incorrect details

































