
Lenze E82ev752 4c000 - Used Unit | Precision Motor Controller, Robust Build For Industrial Automation Applications
Price: 10000.00 INR / Piece
(10000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Grey |
| Humidity % | 5 to 95% Non-condensing |
| IP Rating | IP20 |
| Operating Temperature | -10AdegC to +55AdegC |
| Surface Finish | Matte |
| Overheating Protection | Other, Integrated Thermal Protection |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Power Factor | >0.95 |
| Feature | Integrated EMC filter, Sensorless Vector Control |
| Shape | Rectangular |
| Efficiency | Approx 96% at rated load |
| Insulation Material | High Grade Thermoplastic |
| Connector Type | Pluggable Screw Terminals |
| Product Type | AC Drive (Frequency Inverter) |
| Application | Industrial Automation, Motor Speed Control |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 400 V |
| Energy Consumption | Optimized for low power loss |
| Output Type | Three Phase AC |
| Dimension (L*W*H) | 181 x 90 x 152 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 400 V AC |
| Size | Standard Compact |
| Material | Plastic and Metal |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Payment Terms | Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP), Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Others, Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Australia, North America, Eastern Europe, Central America, Middle East, South America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | LENZE E82EV752_4C000 |
| Mop | 1 |
| Brand Name | LENZE |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 10000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 35 |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 15 Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Color | Grey |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
ac servo drives in Bhavnagar
Report incorrect details


































