
Lenze E82ev751_2c
Price: 10500.00 INR / Piece
(10500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Surface Finish | Powder coated |
| Color | Grey |
| Mounting Type | Panel Mounting |
| Humidity % | 5% - 95% (non-condensing) |
| Insulation Material | High-grade polymer insulation |
| Overheating Protection | YES |
| Power Factor | 0.98 |
| Shape | Rectangular |
| Efficiency | Up to 97% |
| IP Rating | IP20 |
| Connector Type | Screw clamp terminals |
| Operating Temperature | -10AdegC to +55AdegC |
| Feature | Integrated EMC filter, vector control, modular design |
| Product Type | Frequency Inverter |
| Application | Motor speed control, automation systems |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 3 x 400 V AC |
| Energy Consumption | Low |
| Output Type | 3-phase AC |
| Dimension (L*W*H) | 184mm x 90mm x 152mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 3 x 400 V AC (+10% / -15%) |
| Size | Standard |
| Material | Metal housing |
| Connection Type | Terminal |
| Payment Terms | Cheque, Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Others, Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Australia, North America, Eastern Europe, Middle East, Central America, South America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | LENZE E82EV751_2C |
| Color | Grey |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Moq | 1 |
| Brand Name | LENZE E82EV751_2C |
| Mop | 1 |
| Price | 10500.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 55 |
| Product Unit | 15 Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
ac servo drives in Bhavnagar
Report incorrect details


































