
Lenze E82ev751-2b
Price: 5000.00 INR / Piece
(5000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| IP Rating | IP20 |
| Overheating Protection | Other, Built-In Thermal Protection |
| Operating Temperature | -10AdegC to +45AdegC |
| Power Factor | >0.95 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Humidity % | < 95% RH (non-condensing) |
| Feature | Integrated EMC Filter, Removable Terminal Block |
| Color | Grey |
| Connector Type | Screw Terminal |
| Insulation Material | Plastic |
| Shape | Rectangular |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Efficiency | Up to 98% |
| Product Type | Frequency Inverter |
| Application | Motor Speed Control |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | 0.5-400 Hz |
| Rated Voltage | 3 x 400 V AC |
| Energy Consumption | Low |
| Output Type | Three Phase Output |
| Dimension (L*W*H) | 182 x 130 x 170 mm |
| Weight | 1.8 kg |
| Input Voltage | 3 x 400 V AC |
| Phase | Three Phase |
| Size | Standard |
| No Of Poles | 3 |
| Material | Aluminum |
| Connection Type | Screw Terminals |
| Payment Terms | Delivery Point (DP), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Others, Paypal, Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa, Central America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | LENZE E82EV751-2B |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Color | Grey |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Price | 5000.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 50 Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 155 |
| Brand Name | LENZE E82EV751-2B |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
ac servo drives in Bhavnagar
Report incorrect details


































