
Lenze E82ev552_4c200 - Used, Compact Design | Customizable Configuration, Easy To Use, Energy Saving, High Efficiency, Integrated Control, Remote Monitoring, Reliable Operation
Price: 21000.00 INR / Piece
(21000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | Compact design, High efficiency, Easy to use, Integrated control, Precise control, Reliable operation, Customizable configuration, Energy saving, Remote monitoring, Flexible integration |
| Operating Temperature | -10C to +45C |
| Humidity % | <95% non-condensing |
| Power Factor | 0.7 |
| Feature | Easy installation, Compact design |
| Connector Type | Terminal Block |
| Overheating Protection | YES |
| Insulation Material | Plastic |
| Shape | Rectangular |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Color | Grey |
| IP Rating | IP20 |
| Product Type | Frequency Inverter |
| Application | Industrial Automation |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 3 x 400V AC |
| Output Type | PWM (Pulse Width Modulation) |
| Dimension (L*W*H) | 235 x 100 x 185 mm |
| Weight | 3.6 Kg |
| Input Voltage | 3 x 400V AC |
| Phase | Three Phase |
| Size | Standard |
| Material | Aluminum |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Payment Terms | Cheque, Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Others, Delivery Point (DP), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER REQUIRED |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Australia, North America, South America, Eastern Europe, Middle East, Central America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | LENZE E82EV552_4C200 |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Color | Grey |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Brand Name | LENZE |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Price | 21000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 10 |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AGMPL3365M1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGMPL3365M1ZZ
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Hussain Memon
Members since
8 Years
Address
Opp.Hanumanji Mandir, Vadva Talavadi Main Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details




































