
Lenze Evf8216-e - Used, Compact Design | Easy Installation, Energy Savings, Enhanced Productivity, Precise Control, Reliable Performance
Price: 25000.00 INR / Piece
(25000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | High efficiency, Easy installation, Compact design, Reliable performance, Reduced downtime, Precise control, Enhanced productivity, Increased flexibility, Energy savings, Cost reduction |
| Shape | Rectangular |
| Efficiency | Up to 94% |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Insulation Material | High-Grade Plastic Composite |
| Overheating Protection | YES |
| Surface Finish | Matte |
| Connector Type | Screw Terminal |
| Feature | Compact Design, Integrated EMC Filter |
| Operating Temperature | -10C to +45C |
| IP Rating | IP20 |
| Humidity % | Max 95% (non-condensing) |
| Color | Grey / Blue |
| Power Factor | >= 0.95 |
| Product Type | AC Frequency Inverter Drive |
| Application | Motor Control, Speed Regulation |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 3 x 400 V AC |
| Energy Consumption | Optimized for Energy Saving |
| Output Type | 3-phase output |
| Dimension (L*W*H) | 220 mm x 90 mm x 172 mm |
| Weight | 1.9 kg |
| Phase | Three Phase |
| Size | Frame Size 2 |
| Input Voltage | 3 x 400 V AC |
| Connection Type | Terminal Connection |
| Material | Plastic, Metal |
| Payment Terms | Paypal, Letter of Credit (L/C), Western Union, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Others, Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER PER CUSTOMER REQUIRED |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa, Central America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | LENZE EVF8216-E |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Brand Name | LENZE |
| Color | Grey / Blue |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 10 |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Price | 25000.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AGMPL3365M1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGMPL3365M1ZZ
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Hussain Memon
Members since
8 Years
Address
Opp.Hanumanji Mandir, Vadva Talavadi Main Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details




































