
Lenze I510
Price: 15000.00 INR / Piece
(15000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Connector Type | Pluggable Connectors |
| Overheating Protection | YES |
| Efficiency | >96% |
| Operating Temperature | -10AdegC to +55AdegC |
| Humidity % | 0-95% (Non-condensing) |
| Feature | Modular Design, Scalable Functionality |
| Power Factor | >0.95 |
| Color | Grey & Black |
| IP Rating | IP20 |
| Shape | Rectangular |
| Insulation Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | DIN Rail or Wall Mount |
| Surface Finish | Matte |
| Product Type | AC Frequency Inverter |
| Application | Industrial Automation, Conveyor Systems, Pumps, Fans |
| Protection Level | Other, Overload, Overvoltage, Short Circuit |
| Frequency (MHz) | 0.5 aEUR" 599 Hz |
| Rated Voltage | 400 V AC |
| Energy Consumption | Highly Efficient / Low Loss Design |
| Output Type | 3-Phase Output |
| Dimension (L*W*H) | 146 mm x 68 mm x 128 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Input Voltage | 200-240V/380-480V AC |
| Size | 146x68x128 mm |
| Phase | Three Phase |
| Material | Robust Plastic and Metal Housing |
| No Of Poles | 3 |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 55 |
| Price | 15000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Brand Name | LENZE |
| Unit Type | , Piece/Pieces |
| Product Unit | 15 , , Piece/Pieces |
| Color | Grey & Black |
| Mop | 1 |
| Packsize | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AGMPL3365M1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGMPL3365M1ZZ
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Hussain Memon
Members since
8 Years
Address
Opp.Hanumanji Mandir, Vadva Talavadi Main Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details




































