
40w Led Flood Light
Price: 3127.00 INR / Piece
(2650.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
3968.00 INR / Piece
Weight :
2.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Power | 40W |
| Lumen | 140lm/W |
| Material | Aluminum |
| Protection | Over/Under voltage |
| Driver | BIS approved |
| Features | High lumen output, Energy efficient, Durable housing, Voltage protection, Long lifespan, Easy installation, BIS approved |
| Color | Gray |
| Color Temperature | 6000-6500K (Cool White) |
| Beam | 120 |
| Dimension (L*W*H) | 210mm x 170mm x 35mm |
| Product Type | LED Flood Light |
| Light Source | SMD LED |
| Voltage | AC 220-240V |
| Power Supply | AC |
| Usage | Outdoor, Industrial, Garden, Stadium, Warehouse |
| Protection Level | IK07 |
| Efficiency | 90% |
| IP Rating | IP65 |
| Supply Ability | 100 Per Week |
| Delivery Time | 1-7 Days |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Color Temperature | 6000-6500K (Cool White) |
| Shipping Type | order_percent |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Max Quantity | 100 |
| MRP | 3968.00 INR |
| Pkg Box Breadth | 12.00 inches |
| Price | 2650.00 INR (Approx.) |
| Color | Gray |
| Brand Name | EETAMAX |
| GSTIN | 18% |
| Min Quantity | 1 |
| Weight | 2.00 Kilogram |
| Returnable | No |
| Pkg Box Height | 12.00 inches |
| Pkg Box Length | 18.00 inches |
| Shipping Rate | 15.00 |
| Mop | 1 |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 100 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, TRANSPARENT INFRA AND ENERGY SOLUTIONS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Outdoor Lighting from TRANSPARENT INFRA AND ENERGY SOLUTIONS at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
5
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06BJIPS6326M2ZM
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06BJIPS6326M2ZM
Bahadurgarh, Haryana
Energy Consultant
Mr. Narendra
Members since
2 Years
Address
Plot No 60, First Floor, 66 Feet Road, Sector-15, Omaxe City, Bahadurgarh, Bahadurgarh, Haryana, 124507, India
Report incorrect details






























