
Ldpe Granules - Premium Quality Polyethylene Pellets | High Strength, Versatile Applications, Eco-friendly Production Process
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | White |
| Density | 920 kg/m³ |
| Melt Flow Index | 2-4 g/10min |
| Particle Size | 1-3 mm |
| Usage | Film, coating, injection molding |
| Compliance | ISO 9001 |
| Features | High quality, Durable, Versatile, Cost-effective, Recyclable |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Others, Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, H.L. Plastics has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from H.L. Plastics at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Delhi, Delhi
Marketing Manager
Mr. Rajesh Sahu
Address
n1, block 82, sector 5, bawana industrial area, Delhi, Delhi, 110039, India
ldpe granule in Delhi
Report incorrect details































