
Ldpe Granules - Premium Quality, High Durability | Innovative Manufacturing Technology
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | Off-white |
| Density | 910-930 kg/m³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 1-10 g/10min |
| Particle Size | 1-3 mm |
| Usage | Film production, coatings, and injection molding. |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | High Quality, Versatile, Durable, Cost-effective, Recyclable |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, PADMAVATI POLY PLAST has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from PADMAVATI POLY PLAST at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
1991
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Mansukh Savaliya
Address
Plot No-36/9, C/o-Shree Ram Polymers, Gidc, Industrial Estate, Opposite Jay Chemicals, Hindustan Marble Road, Odhav, Ahmedabad, Gujarat, 382415, India
natural ldpe granules in Ahmedabad
Report incorrect details































