
Ldpe Granules - High-quality Polymer, Versatile Applications, Industry-leading Formulation
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | White |
| Density | 0.918 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 2-10 g/10min |
| Particle Size | 1-3 mm |
| Usage | Film, packaging, coatings |
| Compliance | ISO 9001 |
| Features | Versatile material, High durability, Cost-effective, Easy processing, Wide applications |
| Payment Terms | Others, Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Jayshree Mahakali Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Jayshree Mahakali Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Telegraphic Transfer (T/T)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Halol, Gujarat
Proprietor
Mr. Vaghaji Patel
Address
Plot No. - A/1, GIDC Halol, Main Road, Near Hanuman Temple, Halol, Gujarat, 389350, India
Report incorrect details































