
Ldpe Granules - Low-density Polyethylene, Versatile For Containers, Tubing, And Laboratory Equipment
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | White |
| Density | 0.91-0.93 g/cm³ |
| Melt Flow Index | 1-10 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Usage | Film, bottles, containers, and tubing manufacturing |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | Versatile, Durable, Cost-effective, Customizable, Reliable |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Nidhi Enterprises has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Nidhi Enterprises at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Telegraphic Transfer (T/T)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Nikhil Gupta
Address
No.-I/22, Sector- 5, Near HP Petrol Pump, Dssidc Ind. Area, Bawana, Delhi, Delhi, 110039, India
natural ldpe granules in Delhi
Report incorrect details








































