
Ldpe Granules - High Grade Raw Material, Versatile Packaging Options Available
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | Off-white |
| Form | Granules |
| Density | 0.91-0.93 g/cc |
| Melt Index | 1-10 g/10min |
| Packaging | 25kg bags |
| Usage | Film production, injection molding, blow molding, coating applications |
| Features | High quality, Versatile use, Cost effective, Durable, Reliable |
Product Overview
Key Features
Our company is one of the reputed names in the industry, engaged in manufacturing and exporting optimum quality Ldpe Granule. These Granules are manufactured by using high grade of raw material. This range can be availed from us in various sized packaging material. We offer our products at reasonable cost.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Gem Traders has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Gem Traders at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
GST NO
33APDPS8825B1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33APDPS8825B1ZZ
Chennai, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. T. Shijookhan
Address
No. 707/7, Mkh Road, Mannurpet, Chennai, Tamil Nadu, 600050, India
ldpe granule in Chennai
Report incorrect details




































