
Ldpe Granules - High Grade Raw Materials For Versatile Applications | Ideal For Ld Pipr, Drip Irrigation, Liner, Carry Bags, Tarpaulin
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | White |
| Form | Granules |
| Density | 0.915 g/cc |
| Melt Flow Index (MFI) | 2-5 g/10min |
| Usage | LDPE PIPR, drip, liner, carry bags, tarpaulin |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | Versatile, Durable, Cost-effective, High-quality, Easy processing |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Others |
| Delivery Time | within 1 Week |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Specifications:
Use in LD PIPR, drip, liner, carry bag, tarpaulin and etc.
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
70
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AARFR9169C1ZS
Payment Mode
Cash on Delivery (COD)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AARFR9169C1ZS
Vadodara, Gujarat
SALES MANAGER
Mr Dashrath Singh Shekhawat
Address
Plot No 133, GIDC, Industrial Estate, Ramangamdi, Near Hotel Darshan, Vadodara, Gujarat, 391243, India
natural ldpe granules in Vadodara
Report incorrect details








































