
Ldpe Granules By A. R. S. Polymers
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | White |
| Density | 0.91-0.93 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 1-10 g/10min |
| Particle Size | 1-5 mm |
| Usage | Plastic product manufacturing |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | High Density, Superior Quality, Customizable, Versatile, Cost-effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, A. R. S. POLYMERS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from A. R. S. POLYMERS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
5
Establishment
2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Coimbatore, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Y. Rajan
Address
No. 111/114, Shanmuga Lay-Out, Ondipudur, Coimbatore, Tamil Nadu, 641016, India
Report incorrect details









































