
Ldpe Granules - Premium Quality Polymer Pellets | Innovative Manufacturing Techniques, High Market Demand
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Density | 920 kg/m³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 2-10 g/10min |
| Color | Off-white |
| Packaging | 25kg bags |
| Usage | Film production, injection molding, blow molding |
| Standards | ISO 1133 |
| Features | Versatile material, Durable plastic, Cost-effective, Widely used, High quality |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SAN PLASTIC has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Plastic Raw Material from SAN PLASTIC at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Importer, Service Provider, Supplier
Employee Count
18
Establishment
2005
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AAEFD4092M1ZA
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAEFD4092M1ZA
Gandhidham, Gujarat
Sales Manager
Mr Rishub Pitrola
Address
Plot No. 25, 26 & 27 Sector 10B, Bansal Industrial Estate, Light Industrial Area, Gandhidham, Gujarat, 370201, India
Report incorrect details




































