
Ldpe Granules - Superior Quality Material | Longer Life, Sturdy Nature, Thermal Stability
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | White |
| Density | 0.918 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 2-10 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Usage | Film production, coatings, and injection molding. |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | Durable, Versatile, Thermally stable, Long life, Strong |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Cheque |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
Product Overview
Key Features
Features:
Longer life
Sturdy nature
Thermal stability
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Kolon Global Corporation has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Kolon Global Corporation at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Gurugram, Haryana
Marketing Manager
Mrs. Shilpa
Address
2nd Floor, Block B, Sushant Lok, Phase-1, Vatika Business Centre, Near Mg Road, Gurugram, Haryana, 122002, India
ldpe granule in Gurugram
Report incorrect details




























