
Ldpe Granules - Low Density Polyethylene, Heat-sealable, Strong & Flexible, Good Clarity, Optimum Moisture And Gas Barrier Properties
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Density | 0.915-0.925 g/cc |
| Melt Flow Index (MFI) | 2-10 g/10min |
| Color | Multicolor |
| Particle Size | 1-5 mm |
| Packaging | 25kg bags |
| Usage | Film, injection molding, lamination, extrusion, and milk pouch manufacturing |
| Features | Strong, Flexible, Heat-sealable, Good clarity, Barrier properties, Affordable price |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 11 Days |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | safe and clean |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, OM SAI INDIA CO. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from OM SAI INDIA CO. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Establishment
2009
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Navi Mumbai, Maharashtra
Partner
Mr. Dattatray Devaram Choudhari
Address
Plot No. 35, Sector 1E, Near Sion Highway, Kalamboli, Panvel, Navi Mumbai, Maharashtra, 410218, India
ldpe granules in Navi Mumbai
Report incorrect details







































