
Ldpe Granules - 50kg & 100kg Pack Size
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | Black |
| Density | 0.91-0.93 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 2-10 g/10min |
| Packaging | 50kg, 100kg bags |
| Packaging Type | Bag |
| Usage | Film production, injection molding, blow molding, coating applications |
| Features | High quality, Versatile, Durable, Cost-effective, Premium material |
Product Overview
Key Features
Pack Size: 50kg, 100kg
Pack Type: Bag
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Satyam Polymers has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Satyam Polymers at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Nirajbhai
Address
Godown No. 6, Changodhar Estate, Near Cennal, Changodhar, Ahmedabad, Gujarat, 382213, India
ldpe granules in Ahmedabad
Report incorrect details





































