
Ldpe Granules - Superior Quality Material | Processed With Latest Technology, Competitive Market Prices
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | Black |
| Form | Granules |
| Density | 0.91-0.93 g/cm³ |
| Melt Flow Index | 2-10 g/10min |
| Particle Size | 1-3 mm |
| Usage | Film production, injection molding, blow molding |
| Features | High quality, Cost effective, Versatile material, Durable, Easy processing |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Cash Against Delivery (CAD), Others, Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Middle East, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SOMNATH PLASTIC has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from SOMNATH PLASTIC at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Daman, Dadra and Nagar Haveli and Daman and Diu
Proprietor
Mr. Sunil Upadhyay
Address
Vapi Somnath Road, Gurukripa Industrial Estate, Behind Dabhel Government School, Somnath Junction, Daman, Dadra and Nagar Haveli and Daman and Diu, 396201, India
ldpe granule in Daman
Report incorrect details





































