
Ld Pu Foam
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | PU Foam |
| Color | Off-white |
| Density | 20-30 kg/m³ |
| Thickness | 10-50 mm |
| Width | 1-2 m |
| Length | Variable |
| Usage | Packaging, cushioning, insulation, and various other applications |
| Features | Soft, Durable, Lightweight, Versatile, Affordable |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Payment Terms | Delivery Point (DP) |
| Main Domestic Market | All India |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shabirul Traders has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Foam,Rexine & PU Products in bulk from Shabirul Traders at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19ABJPH7907H1ZE
Payment Mode
Cash on Delivery (COD), Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19ABJPH7907H1ZE
Kolkata, West Bengal
Proprietor
Mr. Shadman Hassan
Address
B No. 55, Ground Floor, Madan Mohan Burman Street, Kolkata, West Bengal, 700007, India
pu foam in Kolkata
Report incorrect details







































