
Alom Hdpe Pipes
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Diameter Range | 20-1000 mm |
| Wall Thickness Range | 2-20 mm |
| Pressure Rating | 6-16 bar |
| Length | 6m |
| Usage | Water supply, irrigation, drainage |
| Standards | IS 4984 |
| Features | Water transport, Underground laying, High durability, Long lifespan, Cost effective |
| Payment Terms | Cheque, Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP) |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
Product Overview
Key Features
Features:
Best for transportation of water
Underground laying possible
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Alom Poly Extrusions Limited has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy HDPE Pipes in bulk from Alom Poly Extrusions Limited at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
200
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19AABCT0536G1ZI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19AABCT0536G1ZI
New Delhi, Delhi
Regional Manager-Marketing
Mr Abhijeet Dey
Address
Vardhaman Diamond Plaza, 132-135, 1st Floor, Plot No-3, D B Gupta Road, Motia Khan, Pahar Ganj, New Delhi, Delhi, 110055, India
Report incorrect details







































