
Hdpe Pipes - High-density Polyethylene | Durable, Eco-friendly, Revolutionary Design, Precision-made
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Diameter Range | 20-100 mm |
| Pressure Rating | 10-16 bar |
| Color | Black |
| Standards | IS 4984 |
| Usage | Water supply, irrigation, gas pipelines |
| Length | 6m |
| Features | Durable pipes, High strength, Chemical resistant, Long lifespan, Easy installation, Cost effective |
| Payment Terms | Others, Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, LABDHI POLY PLAST ENGG. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Pipes in bulk from LABDHI POLY PLAST ENGG. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ankleshwar, Gujarat
Proprietor
Mr. Dhimant A. Shah
Address
PLOT NO.1706/7, GIDC ESTATE, CRESTAL CHOWKDI, Ankleshwar, Gujarat, 393002, India
hdpe water pipe in Ankleshwar
Report incorrect details


































