
Hdpe Blue Granules - High-quality Processed Plastic , Safe Packaging For Convenient Transportation
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Blue |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | Range 1-10 g/10min |
| Packaging | 25kg Bags |
| Usage | Injection molding, blow molding, film extrusion |
| Compliance | ROHS compliant |
| Features | High Quality, Durable, Versatile, Cost-effective, Reliable, Safe Packaging |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SWEEPING INTERNATIONAL has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from SWEEPING INTERNATIONAL at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
35
Establishment
2014
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Dhaka, Dhaka
Managing Partner
Mr. Sabbir Hossain
Address
Ta-109, Gulshan Link Road, Middle Badda, Dhaka, Dhaka, 1212, Bangladesh
hdpe granules in Dhaka
Report incorrect details









































