
Hdpe Granules - Versatile Ultralight Polymer Material | Durable, Elegant Design, Customizable Specifications, Advanced Production Technology
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | White |
| Size Range | 2-5 mm |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index | 2-10 g/10min |
| Usage | Injection molding, blow molding, film extrusion, pipe extrusion |
| Compliance | IS, ASTM |
| Features | Durable, Versatile, High-quality, Elegant, Cost-effective |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Delivery Time | 13 Days |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | safe and clean packaging |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Ashra Plsto Mfg has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Ashra Plsto Mfg at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bharuch, Gujarat
Proprietor
Mr. Iqbal
Address
Galaxy Commercial Complex, Station Road, Piramal Naka, Ankleshwar, Bharuch, Gujarat, 393001, India
hdpe granules in Bharuch
Report incorrect details




































