
Hdpe Granules - Premium Quality, Thermal Stability & High Mold Ability, Long Shelf Life
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Multiple |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index | 1-10 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Usage | Injection molding, blow molding, film extrusion |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | High Stability, Moldability, Long Life, Durable, Versatile |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Cheque |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Features:
Thermal stability
High mold ability
Long shelf life
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, DIVYA POLYPACK has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from DIVYA POLYPACK at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Name
Mr. Vipul K. Patel
Address
Plot No. 26, Yamuna Estates 2, Ctm Char Rasta, Amraiwadi, Near Revabhai Estate, Ahmedabad, Gujarat, 380026, India
hdpe granules in Ahmedabad
Report incorrect details


































