
Hdpe Granules - Premium Quality, Made From Rich Grade Raw Material Using Advanced Manufacturing Techniques
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Blue |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 1-10 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Usage | Injection molding, blow molding, extrusion |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | High Density, Durable, Versatile, Cost-effective, Recyclable |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ANAND POLYMERS INCORPORATION has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from ANAND POLYMERS INCORPORATION at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Gondal, Gujarat
Partner
Mr. Sandeep Bhai
Address
OPP RAMWADI PETROL PUMP, SHITAL IND AREA, PLOT NO 13, JAMWADI, Gondal, Gujarat, 360024, India
hdpe granules in Gondal
Report incorrect details


































