
Hdpe Granules By Aashirwad Enterprizes
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Off-white |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 2-5 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Usage | Injection molding, blow molding, film extrusion |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | High Strength, Durable, Versatile, Cost-effective, Recyclable |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AASHIRWAD ENTERPRIZES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from AASHIRWAD ENTERPRIZES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
5
Establishment
2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Faridabad, Haryana
PROPRIETOR
Mr. Praveen Aggarwal
Address
126/2 ,Sanjay Colony ,Sec -22 Nit Faridabad, Faridabad, Haryana, 121006, India
hdpe granules in Faridabad
Report incorrect details



































