
Hdpe Granules
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
as per requirement
Brand Name :
D. K. Plastics
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Multicolored |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index(MFI) | 1-10 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Usage | Wood plastic composites |
| Packaging | 25 kg bags |
| Features | High quality, Thermoplastic, Durable, Recyclable, Versatile, Cost-effective |
| Payment Terms | Others, Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | as per demand Per Month |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Packaging Details | Plastic Bag |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
1989
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AFOPA5779D1ZD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AFOPA5779D1ZD
Faridabad, Haryana
Director Sales
Ms. Nisha
Address
Corporate Office: Plot No: 41-42, Sanjay Colony, Sector-23, Balaji Complex, Faridabad, Haryana, 121005, India
hdpe granules in Faridabad
Report incorrect details

































