
Hdpe Granules - High-durability Material, Premium Quality Raw Materials, Innovative Technology
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Multiple |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 1-10 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Usage | Injection molding, blow molding, extrusion, rotational molding. |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | High strength, Durable, Versatile, Cost-effective, Recyclable |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, VS PLASTICS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from VS PLASTICS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
29ALLPA2158D2ZB
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29ALLPA2158D2ZB
Bengaluru, Karnataka
Proprietor
Mr. Ali Ali
Address
PLOT NO- 25/1A, ZEEZ SAIT INDUSTRIAL AREA, NAYANDAHALLI, Bengaluru, Karnataka, 560039, India
hdpe granules in Bengaluru
Report incorrect details































