
Electric Reach Stacker
Price: 780000 INR / Piece
(780000 INR + GST)
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Wheel Type | Other, Polyurethane Wheels |
| Motor Type | AC Motor |
| Lifting Speed | Variable |
| Rotation Type | Fixed Mast |
| Forklift | Available |
| Equipment Type | Reach Stacker |
| Control System | Electronic Controls |
| Handle Type | Steering Handle |
| Rack Capacity | Customized |
| Features | Height Adjustable Forks |
| Belt Type | No Belt Used |
| Condition | New |
| Lifting Capacity | 3000 kg |
| Max. Lifting Load | 3000 kg |
| Max. Lifting Height | 1300 mm |
| Power Source | Battery Operated |
| Power Consumption | 2.5 kW |
| Voltage | 220 V |
| Feature | Electric Operation |
| Attributes | Other, Industrial Application |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 5-7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAWCA1592J1Z2
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAWCA1592J1Z2
Pune, Maharashtra
Manager
Mr. Vijaykumar Patil
Address
M. No. 2/2109, Sarmane Wasti, More Corner, Near Rohan Abhilasha Building, Wagholi Pune, Maharashtra, 412207, India
electric stacker in Pune
Report incorrect details
































