






Delta Vfd E Vfd075e43a - 3ph 380-480v Input, 10hp Output 0-480v, 19a, 50/60hz, 13.7kva, Frequency Range 0.1-599hz | Suitable For Industrial Automation
Price: 25151.00 INR / Piece
(25151.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Connectivity Type | RS-485 |
| Speed Range | 1.0~120 Hz |
| Drive Type | AC Variable Frequency Drive |
| Features | Built-in EMI filter, Auto torque boost, Overload protection |
| IP Rating | IP20 |
| Control Type | V/F Control |
| Weight | 1.5 kg |
| Phase | Three Phase |
| Cable Length | As required |
| Automation Grade | Automatic |
| Load Capacity | 0.75 kW |
| Processor Type | Microprocessor-based |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Application | Industrial Motor Speed Control |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Screen Size | 4-digit LED display |
| Remote Control | Yes |
| Material | Plastic and Metal |
| Power | 0.75 kW (1 HP) |
| Temperature | -10AdegC to +50AdegC |
| Voltage | 415 V AC |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 5 |
| Brand Name | DELTA |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price | 25151.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
INPUT : 3PH 380-480V
OUTPUT : POWER 10HP
3PH 0-480V
Company Details
We are Authorized channel partner for Delta Electronics India Pvt Ltd. for Industrial Automation Products. We deal in AC Drives, PLC, HMI, Process Controllers and Many More.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
16
Establishment
2013
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AHRPD7890B1Z7
Payment Mode
Cheque
Certification
AUTHORIZED PARTNER
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AHRPD7890B1Z7
Panipat, Haryana
Proprietor
Mr Kapil Dua
Members since
13 Years
Address
Plot no 425, Sector 25 Phase 2, Landmark: Huda park, Panipat, Haryana, 132103, India
delta vfd in Panipat
Report incorrect details






















