
Cctv Cameras By Flora Integrated Technologies Private Limited
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Resolution | 1080p |
| Sensor Type | CMOS |
| Lens | 3.6mm |
| IR Distance | 20m |
| Housing Material | Aluminum |
| Power Supply | 12V DC |
| Usage | Surveillance, security monitoring of homes, businesses, and public spaces. |
| Operating Temperature | -20°C to +50°C |
| Weight | 1kg |
| Dimensions | 150x100x80mm |
| Features | High Resolution, Night Vision, Remote Viewing, Easy Install, Weatherproof, Motion Detect |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, FLORA INTEGRATED TECHNOLOGIES PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Surveillance Equipment from FLORA INTEGRATED TECHNOLOGIES PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2009
GST NO
07AABCF4216B1ZA
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AABCF4216B1ZA
New Delhi, Delhi
Director
Ms. Gurdeep Kaur
Address
B-1/5, 3rd Floor, Vishnu Garden, New Delhi, Delhi, 110018, India
Report incorrect details









































