
Cctv Camera Cable - Copper 6mm | Pvc Insulation, 75 Ohms Impedance, Reel Packaging, Ideal For Connecting Cameras To Dvrs/nvrs
Price: 8000.00 INR / Piece
(8000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Outer Sheath | PVC |
| Impedance | 75 ohms |
| Diameter | 6mm |
| Usage | CCTV camera systems, connecting cameras to DVRs/NVRs |
| Packaging | Reel |
| Features | Reliable signal, Customizable lengths, Low attenuation, Durable, Cost-effective |
| Usage & Applications | Used for connecting CCTV cameras to DVR and Power supply |
| Connector Color | Black |
| Color | Black |
| Jacket Color | Black |
| Conductor Shape | Round |
| Weight | 0.8 kg (per 30m) |
| Locking Type | Standard |
| Dielectiric Strength | >7 kV/mm |
| Tensile Strength | >10 Mpa |
| Core Material | Copper |
| Insulation | PVC |
| Rated Temperature | -20AdegC to +70AdegC |
| Install Type | Indoor/Outdoor |
| Operating Temperature | -20AdegC to +70AdegC |
| Core Number | 2 |
| Number of Conductor | 2 |
| Cable Type | Coaxial + Power |
| Conductor Type | Stranded |
| Product Type | Flex Cable |
| Length | 30 meters |
| Voltage | Other, 300V |
| Application | Other |
| Jacket Material | PVC |
| Storage Temperature | -40AdegC to +80AdegC |
| Shield Material | Copper |
| Dimension (L*W*H) | Customizable |
| Material | Copper/PVC |
| Size | Standard |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 4-5 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Price | 8000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Connector Color | Black |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 5 |
| Brand Name | MWT SMARTCOINS PRIVATE LIMITED |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Jacket Color | Black |
| Color | Black |
| Currency | INR |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, MWT SMARTCOINS PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Cables/Cable Accessories & Conductors in bulk from MWT SMARTCOINS PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AAPCM5392R1ZD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAPCM5392R1ZD
New Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Shambhu Prasad
Members since
4 Years
Address
815, 8th Floor, Hemkunt Chamber 89, Nehru Place, New Delhi, Delhi, 110019, India
Report incorrect details

































