
Cctv Camera (Avs-08)
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | CCTV Camera |
| Dominant Color | White |
| Resolution | 1080p |
| Sensor Type | CMOS |
| Lens | 3.6mm |
| IR Range | 20m |
| Power Supply | 12V DC |
| Usage | Security surveillance of premises |
| Housing Material | Aluminum |
| Operating Temperature | -10°C to 50°C |
| Weight | 500g |
| Dimensions | 150 x 150 x 100mm |
| Features | High Resolution, Night Vision, Remote Viewing, Weatherproof, Easy Install |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, A.V. SYSTEMS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Surveillance Equipment in bulk from A.V. SYSTEMS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
1990
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
New Delhi, Delhi
DIRECTOR
Mr. Anurag Sehgal
Address
7/29, SHYAM NAGAR, BEHIND CHANDIWALA ESTATE, OKHLA IND. ESTATE-III, New Delhi, Delhi, 110020, India
Report incorrect details







































