
Cctv Camera (Avs-07)
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | CCTV Dome |
| Dominant Color | Black |
| Resolution | 720p |
| Sensor Type | CMOS |
| Lens | 3.6mm |
| Power | 12V DC |
| Usage | Security surveillance in various environments |
| IR LEDs | 15-20m |
| Housing Material | ABS Plastic |
| Operating Temp | -10°C to +50°C |
| Features | High Resolution, Clear Images, Secure Monitoring, Easy Installation, Cost Effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, A.V. SYSTEMS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Surveillance Equipment in bulk from A.V. SYSTEMS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
1990
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
New Delhi, Delhi
DIRECTOR
Mr. Anurag Sehgal
Address
7/29, SHYAM NAGAR, BEHIND CHANDIWALA ESTATE, OKHLA IND. ESTATE-III, New Delhi, Delhi, 110020, India
Report incorrect details








































