
Beckhoff Ek1110
Price: 5000.00 INR / Piece
(5000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| IP Rating | IP20 |
| Connector Type | RJ45 (Ethernet) / Terminal bus connection |
| Operating Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Feature | EtherCAT extension coupler, DIN rail mountable |
| Color | Light grey |
| Surface Finish | Matte |
| Humidity % | 95% (non-condensing) |
| Insulation Material | Plastic (PC) housing |
| Mounting Type | DIN-rail |
| Shape | Rectangular |
| Overheating Protection | Other, No (passive device) |
| Efficiency | Not applicable (passive device) |
| Product Type | EtherCAT Coupler |
| Application | Industrial automation, EtherCAT extension |
| Protection Level | Other, None (requires installation in electrical cabinet) |
| Frequency (MHz) | 100 MHz (EtherCAT interface) |
| Rated Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) [system voltage] |
| Energy Consumption | Passive device, negligible |
| Output Type | EtherCAT |
| Dimension (L*W*H) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
| Weight | Approx. 55 g |
| Input Voltage | System bus via terminal connection, typically 24 V DC |
| Size | Standard housing, 12 mm width |
| No Of Poles | Not applicable (passive coupler) |
| Material | Plastic, electronic components |
| Connection Type | EtherCAT RJ45 IN/OUT ports, bus terminals |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Letter of Credit (L/C), Paypal, Western Union, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA), Telegraphic Transfer (T/T), Others, Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Hours |
| Sample Available | Yes |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Australia, Eastern Europe, Middle East, Central America, South America, Asia, North America, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BECKHOFF EK1110 |
| Brand Name | BECKHOFF EK1110 |
| Moq | 1 |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Color | Light grey |
| Product Unit | 50 , , Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 155 |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | , Piece/Pieces |
| Price | 5000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details





































