
Beckhoff El1018
Price: 5000.00 INR / Piece
(5000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Mounting Type | DIN Rail |
| Humidity % | <95% (no condensation) |
| IP Rating | IP20 |
| Color | Light Grey |
| Operating Temperature | -25AdegC to +60AdegC |
| Feature | Galvanic Isolation, Channel Status LEDs |
| Overheating Protection | NO |
| Insulation Material | Plastic |
| Surface Finish | Matte Plastic |
| Shape | Rectangular Module |
| Connector Type | Push-in Spring Terminal |
| Product Type | EtherCAT Terminal |
| Application | Digital Signal Acquisition for Automation |
| Protection Level | Other, Standard |
| Rated Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Energy Consumption | Typically 0.85 W |
| Output Type | Not Applicable (Input Module) |
| Dimension (L*W*H) | 100 mm x 12 mm x 68 mm (approx.) |
| Weight | ca. 55 g |
| Phase | Not Applicable (Input Terminal) |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Size | Width: 12 mm (per terminal) |
| No Of Poles | 8 Channels (Digital Inputs) |
| Connection Type | Push-in (Spring Cage) Terminals |
| Material | Plastic Housing, Electronic Components |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Letter of Credit (L/C), Western Union, Paypal, Others, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Cash Against Delivery (CAD), Telegraphic Transfer (T/T), Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Hours |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Australia, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Central America, South America, Asia, North America, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BECKHOFF EL1018 |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 155 |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Price | 5000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Brand Name | BECKHOFF EL1018 |
| Color | Light Grey |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 50 Piece/Pieces |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details





































