
Automatic Glove Box Isolator - Application: Industrial
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
In Stock
Product Specifications
| Dimension (L*W*H) | 1200 x 750 x 900 mm (Approx.) |
| Air Flow | Laminar Flow |
| Feature | High Quality |
| Type | Other , Automatic Glove Box Isolator |
| Air Volume | 350-500 m3/hr (Approx.) |
| Material | Other, MS |
| Lighting | LED Light, 20 W |
| Weight | 150-200 kg (Approx.) |
| Voltage | 220-240 Volt (v) |
| Condition | New |
| Application | Industrial |
| Thickness | 3-5 mm (Approx.) |
| Frame Material | Other, Powder Coated Mild Steel |
| Power Consumption | 500 W |
| Nozzle | Stainless Steel Air Nozzle |
| Filter Type | Other, HEPA (99.97% efficiency at 0.3 micron) |
| Filters | HEPA Filter, Pre-Filter |
| Door | Front Acrylic Door with Lock & Hinges |
| Floor | Stainless Steel Work Surface |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
R Air Clean Pharma is a leading provider of high-quality stainless steel cleanroom furniture and equipment, serving clients across pharmaceutical, biotech, chemical, food, hospitality, and microelectronics industries.
With over a decade of expertise, we specialize in the design, manufacturing, installation, and validation of customized cleanroom solutions. Our product range includes workstations, cabinets, pass boxes (static & dynamic), laminar airflow units (HLAF, VLAF, RLAF), and biological safety cabinets.
Driven by a commitment to product excellence, innovation, and customer satisfaction, R Air Clean Pharma delivers reliable, compliant solutions trusted by industry leaders.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
27
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27ADMPY0699Q1Z7
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27ADMPY0699Q1Z7
Vasai, Maharashtra
Director
Mr Rajesh Yadav
Members since
2 Years
Address
Gala No- 22 , Phase- 1, Techno Parmar center, Pelhar, Palghar, Vasai East, Vasai, Maharashtra, 401208, India
electrical isolators in Vasai
Report incorrect details




























