
Air Conditioners - Quality Approved Components, Various Specifications , Stringently Tested For International Standards
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Type | Split System |
| Refrigerant | R410A |
| Cooling Capacity | 12000 BTU/hr |
| Power Consumption | 1200 W |
| Dimensions | 1000x300x200 mm |
| Weight | 30 kg |
| Usage | Residential and commercial cooling |
| Warranty | 1 Year |
| Features | Cooling, Efficient, Reliable, Quiet operation, Easy Installation |
Product Overview
Key Features
We present to our esteemed clients one of the best quality Air Conditioners, which is sourced from the reliable vendors of the market. Our vendors assure that these air conditioners are manufactured from quality approved components keeping in mind the set international standards. These Air Conditioners are offered in various specifications as per the precise needs of the clients. In order to ensure their quality, these air conditioners are stringently tested on various parameters.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, COOL TIME AIR CON has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Air Conditioner from COOL TIME AIR CON at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2010
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Jaipur, Rajasthan
Proprietor
Mr. Tara Chand Kumawat
Address
120, K5C Scheme, Khirni Phatak Road, Near Lal Mandir, Jhotwara, Jaipur, Rajasthan, 302012, India
room air conditioners in Jaipur
Report incorrect details









































