
Air Conditioners - Premium Quality Manufacturing | Super Dust Filter, Auto Clean, Turbo Cooling, Memory Function, Sleep Mode, Idu Dual Drain
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Air Conditioner |
| Color | Red |
| Cooling Capacity | 1.5 Ton |
| Power Consumption | 1500 W |
| Refrigerant | R32 |
| Dimensions | 900x300x200mm |
| Weight | 25 kg |
| Usage | Residential & Commercial spaces cooling |
| Warranty | 1 year |
| Features | Energy efficient, Quiet operation, Easy installation, Remote control, Durable design, Auto restart, Cooling, Timer function |
Product Overview
Key Features
Features: Super Dust Filter
Auto Clean
Auto Restart
Memory Function
On/Off Timer
Auto Mode
Dry Mode
Sleep Mode
Turbo Cooling
Hidden Display
IDU Dual Drain
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Nikhil Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Air Conditioner in bulk from Nikhil Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Vasai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Chintamani A. Pal
Address
Gala No. 03, Dhanalaxmi Industrial Estate, Naikpada, Vasai East, Vasai, Maharashtra, 401207, India
Report incorrect details









































