


Abb Plc - Size 100 X 200 Mm, Weight 2 Kg, Voltage 24 V Dc | Plc Module For Industrial Automation, Iec 61131-3 Compliant, Analog/digital Interface
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Manufacturer | ABB |
| Model | PC D231 B101 |
| Type | PLC Module |
| Dimensions | 100 x 200 mm |
| Weight | 2 kg |
| Voltage | 24 V DC |
| Interface | Analog/Digital |
| Usage | Industrial automation and process control applications |
| Compliance | IEC 61131-3 |
| Features | Automation control, Industrial use, Reliable operation, Programmable logic, Efficient process |
| Components | CPU, Input/Output Modules, Power Supply Unit |
| Connectivity Type | Ethernet, RS-232/RS-485 |
| Cooling System | Natural Air Cooled |
| Thickness | Standard |
| Panel Type | Modular Panel Mount |
| Cover Material | Other, Polycarbonate |
| Base Material | Other, ABS Plastic |
| Current Rating | 2A |
| Operating Voltage | 24V DC |
| Cabinet Material | Sheet Metal |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Rated Insulation Voltage | 500V |
| Rated Operation Voltage | 24 VDC |
| Way | Multiple I/O Ways |
| Control System | Microprocessor-Based |
| Rated Current | 2A |
| Protection Class | Class II |
| Product Type | Other, Programmable Logic Controller (PLC) |
| Material | Other, High Grade ABS Plastic and Metal |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC 61131-3 |
| Surface Color | Other, Light Grey |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Frequency (MHz) | 50-60 Hz |
| Maximum Output Current | 2A |
| Dimension (L*W*H) | 125mm x 90mm x 60mm |
| Application | Industrial Automation, Process Control |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Indicator |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
ac power supplies in Bhavnagar
Report incorrect details







































