


Lohiya Abb Plc
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Cabinet Material | ABS Plastic |
| Rated Operation Voltage | 240V AC |
| Current Rating | 10A |
| Cooling System | Natural Air Cooled |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Way | Single |
| Rated Insulation Voltage | 250V |
| Protection Class | Class II |
| Cover Material | ABS |
| Thickness | 2.5 mm |
| Components | Relay, Microcontroller, I/O Terminals |
| Control System | Microprocessor Based |
| Features | Compact Design, Easy Mounting, Overload Protection |
| Rated Current | 10A |
| Operating Voltage | 220V to 240V AC |
| Base Material | Other, Polycarbonate |
| Connectivity Type | Terminals |
| Panel Type | Modular |
| Product Type | Other, Programmable Logic Controller (PLC) |
| Material | Other, ABS Plastic |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC 61131 |
| Surface Color | White |
| Rated Voltage | 240V AC |
| Frequency (MHz) | 50 Hz |
| Maximum Output Current | 10A |
| Dimension (L*W*H) | 130 x 90 x 60 mm |
| Application | Industrial Automation |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Indicator |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
ac power supplies in Bhavnagar
Report incorrect details








































