


Abb Plc Pm573-etha7
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Rated Insulation Voltage | 250 V AC |
| Operating Voltage | 24 V DC |
| Features | Integrated Ethernet, Expandable I/O, Compact Design |
| Current Rating | 0.5A |
| Rated Current | 0.5A |
| Cover Material | Other, ABS Plastic |
| Panel Type | Modular Mount |
| Control System | Microprocessor-Based |
| Rated Operation Voltage | 24 V DC |
| Base Material | Other, Reinforced Plastic |
| Cooling System | Natural Air |
| Way | Multi-way |
| Protection Class | Class I |
| Cabinet Material | Plastic Housing |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Components | CPU, Power Supply, I/O Modules |
| Connectivity Type | Ethernet (RJ-45), Serial (RS232/RS485) |
| Thickness | Standard |
| Product Type | Other, Programmable Logic Controller (PLC) |
| Material | Other, Industrial Grade Plastic & Metal |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC 61131-3 |
| Surface Color | Other, Grey |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 0.5A |
| Dimension (L*W*H) | 143 x 102 x 113 mm |
| Application | Industrial Automation, Machine Control |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED & Status Display |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Control Panel Boards in Bhavnagar
Report incorrect details


























