


Abb Plc - 24v Dc Input, 10a Output | Ethernet/ip Communication, 200x100 Mm Dimensions, Industrial Automation, Machine Control
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Manufacturer | ABB |
| Model | D230 A101 |
| Input Voltage | 24V DC |
| Output Current | 10A |
| Communication Protocol | Ethernet/IP |
| Dimensions | 200x100 mm |
| Weight | 2Kg |
| Usage | Industrial automation tasks, machine control, process monitoring and data acquisition |
| Features | Automation control, Process optimization, Reliable operation, Programmable logic, Industrial use, Efficient control, Data acquisition, Modular design |
| Thickness | 45 mm |
| Rated Current | 2A per channel |
| Cover Material | Other, Polycarbonate |
| Cooling System | Passive Cooling |
| Operating Voltage | 24V DC |
| Cabinet Material | Plastic |
| Control System | Logic-based, programmable |
| Way | Multi-channel |
| Protection Class | Class I |
| Panel Type | Mountable DIN Rail |
| Rated Insulation Voltage | 500V AC |
| Components | CPU module, input/output modules |
| Current Rating | 2A |
| Rated Operation Voltage | 24V DC |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Connectivity Type | Ethernet, RS232/RS485 |
| Base Material | Other, Industrial Plastic |
| Product Type | Other, Programmable Logic Controller (PLC) |
| Material | Other, Polycarbonate / Industrial Grade Plastic |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC 61131-3 |
| Surface Color | White |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Frequency (MHz) | 50/60Hz |
| Maximum Output Current | 2A |
| Dimension (L*W*H) | 125 x 70 x 45 mm |
| Application | Industrial Automation, Process Control |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Indicators |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Control Panel Boards in Bhavnagar
Report incorrect details

























