






Vapour Liquid Equilibrium Setup
Price: 500.00 INR / Piece
(500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Temperature Range | Ambient to 150 C Celsius (oC) |
| Power Source | 230V AC |
| Measurement Range | 0-100% Vapour-Liquid Ratio |
| Accuracy | 0.1 C AdegC |
| Core Components | Equilibrium Cell, Heater, Digital Temperature Indicator, Condenser, Feed Vessels |
| Feature | Easy to operate, corrosion-resistant construction, educational demonstration |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity | 1-2 Litres Ltr |
| Voltage | 230V Volt (v) |
| Frequency | 50 Hz Hertz (HZ) |
| Equipment Materials | Borosilicate Glass, Stainless Steel, Mild Steel with powder coating |
| Type | Vapour Liquid Equilibrium Setup |
| Usage | Chemical Engineering Laboratory Experiments |
| Display Type | Digital / Analog |
| Dimension (L*W*H) | 550 mm x 350 mm x 750 mm Millimeter (mm) |
| Weight | Approx. 20-30 kg Kilograms (kg) |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Letter of Credit (L/C) |
| Delivery Time | 2 Week |
| Sample Available | Yes |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | AS ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 and OHSAS 18001:2007 CO. |
| Price | 500.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Brand Name | EDUTEK INSTRUMENTATION |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Manufacturer and Exporter of all type engineering lab equipment, civil engineering lab equipment, science lab equipment, soil testing lab equipment, concrete Testing Lab Equipment, Vocational Training Equipment, Teaching lab equipment, Pharmacy Lab Equipment, Mechanical Lab for engineering college, fluid mechanic lab for engineering students, etc
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
1973
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AEWPJ6896D1ZU
Certification
AN ISO 9001:2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AEWPJ6896D1ZU
Ambala Cantt, Haryana
Director-International Sales
Mr Aditya Kumar
Members since
12 Years
Address
Factory: 70, Edutek House, Main Road Vikaspuri, Industrial Area, Ambala Cantt, Haryana, 133006, India
chemical equipment in Ambala Cantt
Report incorrect details










































