
One Sky Vacuum Cleaner
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Vacuum cleaner |
| Dominant Color | Blue |
| Power | 1500-2200 W |
| Capacity | High bowl |
| Weight | 5-10kg |
| Cord Length | 5m |
| Material | Plastic |
| Usage | Home and delicate electronics cleaning |
| Suction Power | 200-300mbar |
| Features | Powerful suction, Wet/dry use, Blower function, Long tube, Lightweight, Affordable |
Product Overview
Key Features
This vacuum cleaner has ultra powerful vacuum pump suction and vacuum bag to make sure that no corner of your home is left with dust. This cleaner has a high bowl capacity so that you can clean without any interruption.
You must have heard of various types of vacuum cleaners like car vacuum cleaner, industrial vacuum cleaner by a number of vacuum cleaner brands.
But our vacuum cleaner is multipurpose and is the best vacuum cleaner which comes at an unbelievably affordable vacuum cleaner price at our One Sky shop. It can perform function as a blower as well as suction.
It captures dust effectively with suction and blows it off when blower is used. We have always received good vacuum cleaner reviews from our customers for this effective must to own home appliance!!
It does not let your back hurt while cleaning because it has long tube attached to it. It also performs function for wet and dry cleaning. It is the perfect vacuum cleaner for home
It is a precision cleaner for delicate electronic gadgets. It has automatic power cable winder. It has variable power controls as per your convenience.
It is light weighted, user friendly and portable vacuum cleaner. It also has on board storage to keep accessories so that you dona t lose any of them. This cleaner has 1500 to 2200 watts power hence it cleans quickly without wasting much time.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, One Sky Shop has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Vacuum Cleaner in bulk from One Sky Shop at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier, Wholesaler
Establishment
2006
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AQQPS8185C1Z8
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AQQPS8185C1Z8
Delhi, Delhi
Name
Mr. Renil Krishnan
Address
G-58, Third Floor, Main Vikas Marg, Near Walia Nursuring Home, Laxmi Nagar, Delhi, Delhi, 110092, India
cordless vacuum cleaner in Delhi
Report incorrect details





































