
Amico Vacuum Cleaner
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Wet/Dry Vacuum |
| Dominant Color | Blue |
| Container Capacity | 21 Liters |
| Filter Type | Fabric |
| Hose System | Snap lock |
| Usage | Industrial cleaning, workshop cleanup, and light construction debris removal. |
| Power | 1200W |
| Voltage | 230V |
| Weight | 8 kg |
| Dimensions | 40x40x50 cm |
| Features | Powerful suction, Compact design, Easy transport, Durable filter, Robust build |
Product Overview
Key Features
The compact on site Dust extractor
Easy Transportation and loading due to particularly compact design.
Robust & Powerful Dust extractor.
Compact & Impact resistance
Non Rusting 21 Litre container
Sturdy Permanent Fabric Filter
Snap lock Hose System.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AMICO Enterprises has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Vacuum Cleaner in bulk from AMICO Enterprises at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AESPG7943L1ZS
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AESPG7943L1ZS
New Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Sanjay Gandotra
Address
B-71/72, Madhu Complex, Block C, Badarpur Extension, New Delhi, Delhi, 110044, India
Report incorrect details







































